Kongensgade 79, st. tv., Danmarks længste gågade, 6700 Esbjerg

Butiks-/restaurationslejemål Kongensgade, 6700 Esbjerg

Attraktivt butikslokale, der gennem mange år har været anvendt til salg af herreekvipering,m men som også er velegnet til alle andre former for detailhandel, restaurant, cafè, pizzeria o l beliggende på solsiden af Danmarks længste gågade Kongensgade i Danmarks 5. største by Esbjerg (115.000 indbyggere) kan lejes uden afståelse/nøglepenge for meget lav trappeleje 800/m2 i år 1 stigende til 1.200/m2 i år 5 med tillæg af moms, forbrug og mindre fællesudgifter til kommunens renhold af gågaden. Overtagelse snarest.

Ejendommen er meget flot og velhjoldt og bevaringsværdig i høj kategori, opført 1896 på hjørnet af Kongensgade og Kronprinsensgade og med et markant tårn. Ligger skråt over for Føtex, èn af midtbyens største kundemagneter, tæt på Neptun Apotek og kendte mærkevare- og kædebutikker samt tæt på Fanø-færgen, der hvert år bringer mange turister frem og tilbage mellem Fanø og fastlandet.

Består af ca 88,30 m2 regulært butikslokale med 1 søjle og god loftshøjde, 2 store udstillingsvinduer og nyt indgangsparti (under etablering, da butikken i mange år har været udlejet sammen med butikkerne i nr 81 og 83 til herreekviperingsforretningen Kongehuset, der flytter til større faciliteter. I kælderen ca 44 m2 godt og tørt aflåseligt lagerrum. I gården 1 stk p-plads i carport med indkørsel fra Kronprinsensgade.

Butikken er yderst velholdt med sildebensparketgulv i den forreste del og tæppe i den bageste del (oprindelig kontor til forretningen, i dag benyttet som del af butikken).